Aks na 4Developers Gdańsk

25 września odbyła się lokalna, trójmiejska edycja jednej z najważniejszych konferencji dla programistów – 4Developers. Wśród prelegentów pojawiła się również reprezentacja Agile Nuts.

W Gdańsku pojawiłem się z prezentacją zatytułowaną I’ve got 99 problems… Oh, another one! Kultura wyciągania wniosków z popełnianych błędów. 

W trakcie piętnastominutowego wystąpienia w formule lightning talk opowiadałem o popełnionych błędach, sposobach wyciągania z nich wniosków i odrobionych lekcjach. Z racji na dosyć krótki czas wystąpienia chciałem skupić się wyłącznie na konkretnych przykładach, dlatego opowiedziałem o kilku trikach, które wspomogły nasz FreshMailowy zespół IT w procesach scrumowych.

W swojej prezentacji opowiedziałem m.in. o:

  • burzeniu muru między zespołami – w przenośni i… dosłownie,
  • wydarzeniu „hero of the week” i jego znaczeniu w zmianie komunikacji na poziomie zespołu,
  • zmianach w estymacji – o przejściu na story points, świadomej rezygnacji z większości kart do planning pokera oraz kartce z pytaniami, która pomaga przy szacowaniu
  • fizycznych tablicach scrumowych oraz ich ewolucji

Moją myślą zamykającą prezentację była zachęta do słuchaczy, by dokumentować na bieżąco to, co dzieje się w naszych zespołach. Nie tylko dlatego, żeby móc później w prezentacjach wykorzystywać zdjęcia „z życia wzięte” 😉 Ale przede wszystkim dlatego, że to doskonały punkt odniesienia by po jakimś czasie zobaczyć „tak było kiedyś, a dziś jest zupełnie inaczej„.