Warsztat Ja i Zespół = Happy Relations

Razem z Dominikiem Juszykiem zrobiliśmy już 3 edycję naszego warsztaty Ja i Zespół = Happy Reltions w dniach 27.04 – 29.04 2020. Ta edycja była w przeciwieństwie do dwóch poprzednich, edycją online.

Na podstawie naszych doświadczeń pokazujemy uczstniokom jak oni jako członek grupy – niezależnie od swojej roli w niej – mogą jej pomóc w rozwoju. Warto na zespół i jego postęp patrzeć z różnych perspektyw.

Grupa onlinowa była niezwykle zaanażowana i poszczególne osoby oraz ich doświadczenia były dla wszystkich niezwykle cenne.

A uczestnicy tak mówią o samym warsztacie:

” Karolina, Aks I Dominik to klasa sama w sobie! Szkolenie prowadzą w sposób łatwy do przyswojenia i bardzo życiowy. Część poruszonych tematów naprawdę otwiera oczy na to czego jest w nas albo w naszej pracy ale nie zdajemy sobie z tego sprawę. Albo nie rozumiemy.”

” Konkretny warsztat z konkretnym zasobem wiedzy prowadzących. Pełna merytoryka bez zbędnych zapychaczy. Jeśli pojawią się kolejne warsztaty chętnie będę w nich uczestniczył.”

Warsztat to trzy dni podczas których w sposób praktyczny poruszamy takie tematy jak fazy rozwoju, komunikacja, talenty Gallupa czy facylitacja.

Dojrzały zespół to taki, który potrafi korzystać z inteligencji zbiorowej, dzielić się swoim doświadczeniem, wspierać się wzajemnie i szybko podejmować właściwe decyzje. Rozwój zespołu wymaga dużo skupienia, uważności i umiejętności pracy z własnymi emocjami oraz emocjami grupy. By pracować efektywnie i skutecznie się ze sobą komunikować, powinniśmy wspierać zespół w dążeniu do dojrzałości. 

Ponizej możesz zapoznać się z programem szkolenia.

Komunikacja, wstęp do faz rozwoju, Faza I i Faza II

Większość zadań, które obecnie wykonujemy jest na tyle skomplikowanych oraz wymaga tak rozległej wiedzy, że w pojedynkę nie jesteśmy w stanie ich wykonać. Dlatego rozwijanie współpracy zespołowej i zrozumienie mechanizmów działania zespołów jest jedną z kluczowych umiejętności lidera, managera, scrum mastera itp.

Fazy rozwoju zespołu, mogą być podstawą do zrozumienia zachowań w grupie. W każdej fazie członkowie zespołu wraz z liderem muszą zadbać o komfort, jasność procesów oraz efektywne działanie. 

W tej części dowiesz się:

  • dlaczego praca zespołowa jest ważna
  • co charakteryzuje 1 fazę rozwoju zespołu
  • jak pierwsza faza rozwoju zespołu wpływa na Ciebie jako lidera
  • z czym wiąże się opór w 2 fazie

Część II – Faza II- jak wykorzystać w tej fazie talenty Gallupa

Zrozumienie wartości i potrzeb innych osób w zespole oraz umiejętność komunikacji własnych wartości i potrzeb pomaga przejść przez drugą fazę rozwoju zespołu- fazę burzy. Badanie StrengthsFinder przygotowane przez Instytut Gallupa daje słownik ze słownictwem, którego można użyć do komunikowania się w tym zakresie.

W tej części uczestnicy:

  • nauczą się podstawowego rozumienia swoich talentów
  • określania potrzeb i wartości wynikających z talentów
  • wypracowania sposobu komunikacji korzystając ze swoich talentów

Uczestnicy będą pracować ze swoimi talentami. Z wiedzy o taletnach będziemy korzystać w kolejnej części szkolenia.

Część III – Faza działanie i style facylitacji

Faza działania wspiera samoorganizację i wymianę wiedzy, a sposób wykonywania pracy dojrzewa i staje się efektywny. Równocześnie – jest to trudny stopień do osiągnięcia w pracy zespołowej, który wymaga uważności i asertywności zarówno ze strony lidera jak i zespołu. Istotne jest, aby w tej fazie lider w odpowiedni sposób formułował swoje komunikaty a zespół miał transparentne procesy i przepływ informacji.

W trakcie tego dnia poznasz wprowadzenie to stylów facylitacji. Dowiesz się jakie są różnice i kiedy je stosować, by w najlepszy sposób wspierać grupę w osiąganiu jej celów.

W tej części poznasz:

  • trzecią i czwartą fazę rozwoju zespołu i jak w niej się komunikować
  • wprowadzenie do stylów facylitacji
  • jak zachowuje się facylitator w poszczególnych fazach